Śledź nas na:Uczenie się - psychologia

Warunkowanie sprawcze – uczenie się o konsekwencjach.

Eksperymentalna analiza zachowania – oznacza wykrywanie za pomocą systematycznego zmieniania warunków bodźcowych, jak różne rodzaje warunków wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia danej reakcji.

Zachowanie sprawcze – to każde zachowanie danego organizmu, które można scharakteryzować w kategoriach dających się zaobserwować efektów jego wpływów na środowisko.

Zbieżność między zachowaniem a wzmocnieniem – jest to stały związek między dana reakcją a zmianami w środowisku wywoływanym przez tę reakcję.

Pozytywny czynnik wzmacniający – to bodziec, który gdy powiąże się jego podawanie z wystąpieniem danego zachowania, zwiększa się z czasem prawdopodobieństwo jego występowania.

Negatywny czynnik wzmacniający – to bodziec, który gdy się go po jakiejś reakcji usunie, zredukuje lub zapobiegnie jego wystąpieniu, zwiększa się z czasem prawdopodobieństwo tej reakcji.

Czynnik karzący – to każdy bodziec, który gdy uzależni się jego podawanie od wystąpienia określonej reakcji, zmniejsza z czasem prawdopodobieństwo tej reakcji.Zobacz także